Podsumowanie 2023 - partnerstwa
8 Marzec 2024
Rok 2023 dla InPost Green City był rokiem niezwykle intensywnym. Przesądziły o tym nie tylko liczne inicjatywy z miastami, ale także duża liczba inicjatyw i projektów, które realizowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami. W szczególności dużo działo się w drugiej połowie roku.
Partnerstwo Grid
Jednym z przedsięwzięć, którego do tej pory nie realizowaliśmy, było wsparcie parków narodowych w zakresie ochrony roślin. W 2023 roku program InPost Green City w 2023 roku dołączył jako Partner do Programu UNEP/GRID-Warszawa RE: GENERACJA polegającego na ochronie lokalnych ekosystemów. Wsparliśmy ochronę czynną torfowiska z siedliskiem niebielistki trwałej na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
fot. Biebrzański Park Narodowy
Niebielistka trwała to gatunek niezwykle rzadki na niżu i zagrożony wyginięciem w całej Unii Europejskiej. W Polsce jest to roślina, która podlega ścisłej ochronie. Głównym zagrożeniem dla niebielistki trwałej jest osuszanie podmokłych łąk i torfowisk, eksploatacja torfu, a także zrywanie ozdobnych kwiatów. Działania, które wsparł Program InPost Green City w 2023 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym, to między innymi ręczne koszenie powierzchni z wywiezieniem/wynoszeniem biomasy poza torfowisko i utylizacją, koszenie i zabranie odrośla po ściętych drzewach, prowadzenie monitoringu liczebności gatunku, a także zakup i montaż urządzenia do pomiaru poziomu wody w torfowisku
fot. Biebrzański Park Narodowy
Forum Miasteczek Polskich w Warszawie
Rok 2023 to także współpraca partnerska przy konferencjach. Szczególnie obfita w wydarzenia była ubiegła jesień. We wrześniu, jako Partner, pojawiliśmy się podczas 3. Forum Miasteczek Polskich. Blisko 200 przedstawicieli samorządów, przez dwa dni 16-17 września 2023 r. rozmawiało na najważniejsze tematy, nie tylko z perspektywy obecnych działań, ale przede wszystkim najbliższych lat.
Forum Miasteczek Polskich to coroczne, wyjątkowe spotkanie kilkuset samorządowych liderów zarządzających małymi i średnimi miastami, ekspertów oraz przedstawicieli świata nauki i gospodarki. Wśród najważniejszych tematów poruszanych na Forum znalazły się m.in. bezpieczeństwo energetyczne, źródła finansowania zadań samorządów, e-mobilność, budownictwo mieszkaniowe czy edukacja.
To właśnie w panelu dyskusyjnym poświęconym edukacji brał udział nasz przedstawiciel – Ariel Wojciechowski, ekspert ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. W dyskusji pn. „Nowoczesne programy i modele edukacyjne w małych miejscowościach? Szanse vs bariery, wykluczenie vs dostępność” dzielił się doświadczeniami oraz rozwiązaniami stosowanymi w inicjatywach edukacyjnych Programu InPost Green City.
W swojej wypowiedzi przedstawił inicjatywy realizowane w ramach Programu w miastach partnerskich, podkreślił rolę zaangażowania lokalnych społeczności w działania edukacyjne i upowszechniające tematy związane z ekologią, potrzeby wzrostu poczucia sprawczości oraz odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, a także włączanie kreatywnych i nowoczesnych metod nauczania.
- Aktywny udział dzieci i młodzieży, to jeden z głównych celów naszych działań edukacyjnych np. podczas EduStref, z którymi jesteśmy w wielu polskich miastach. Dzięki zabawie, interakcji z innymi uczestnikami czy samodzielnemu działaniu, dzieci o wiele szybciej przyswajają wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska, a zapamiętane treści zostają z nimi na dłużej. Wiemy ile obowiązków spoczywa na władzach samorządowych, dlatego podczas rozmów zachęcamy do włączania w nasze działania liderów lokalnych społeczności - dzięki narzędziom naszego Programu mogą oni rozwijać swoją działalność i wyzwalać jeszcze więcej energii społecznej. Edukacja jest dla nas niezwykle istotna. Staramy się, by nasze zielone inicjatywy zawsze szły w parze z działaniami edukacyjnymi, które pozwalają lepiej zrozumieć ideę działań ekologicznych i włączyć się w nie osobiście – powiedział Ariel Wojciechowski.
fot. Forum Miasteczek - fot. materiały własne
W panelu, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych, oświaty i organizacji pozarządowych, poruszono również tematy związane z cyfryzacją edukacji, wzrostem finansowania oświaty, unowocześnienia modeli nauczania, rozwoju zawodowego nauczycieli, kompetencji przyszłości i wykorzystywania nowoczesnych modeli zarządzania w szkołach.
Local Trends w Poznaniu
W październiku pojawiliśmy się jako Partnerzy, w Poznaniu na Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym, które odbyło się w dniach 17-18.10.2023 r. Ten wieloletni projekt to spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli samorządów każdego stopnia, biznesu, polityki i nauki. Przez dwa dni omawiane były najważniejsze problemy przed jakimi stoją jednostki samorządu.
Podczas pierwszego dnia Forum, uczestnikiem panelu „Jak biznes oraz samorząd wspólnie mogą troszczyć się o środowisko i prowadzić edukację ekologiczną?” był już wcześniej wspomniany Ariel Wojciechowski.
Local Trends - fot. Fotobueno
Local Trends - fot. Fotobueno
Byliśmy także obecni drugiego dnia Forum – na scenie Dobrych Praktyk prowadziliśmy panel „Ekoprojekty Programu InPost Green City i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy”. Wzięli w nim udział Paula Rapiej-Kaczmarczyk – Specjalistka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City oraz Jerzy Jończyk – Koordynator Zielonego Funduszu m.st. Warszawy.
Local Trends - fot. Fotobueno
Ponadto, podczas wieczornej gali odbyło się wręczenie nagród Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych, którego InPost Green City jest Partnerem Kluczowym. Wyróżnione zostały te gminy, które w wyniku badania „Indeks Zielonych Finansów Samorządowych”, przeprowadzonego przez grupę badawczą Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przy współpracy z Fundacją Miasto, uzyskały najlepszy wynik w zakresie zaangażowania finansowego w realizację inwestycji zrównoważonych środowiskowo.
Local Trends - fot. materiały własne
Local Trends - fot. Fotobueno
Open Eyes Economy w Krakowie
Sezon konferencji zakończyliśmy podczas krakowskiego kongresu ekonomii wartości Open Eyes Economy Summit 21-22.11.2023. InPost był Partnerem Strategicznym tego wydarzenia.
Podczas kongresu wystąpił Prezes Zarządu i założyciel InPost Rafał Brzoska, który podczas sesji plenarnej drugiego dnia mówił o ESG jako o nowym paradygmacie biznesu.
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
W sesji specjalnej na temat raportowania ESG jako wyznacznika decyzji inwestycyjnych i modelu biznesowego firm wzięła udział Wiceprezes Zarządu i Group Marketing Officer InPost, Izabela Karolczyk-Szafrańska.
fot. materiały własne
Trzecią osobą z ramienia InPost zaangażowaną w obrady była Kamila Solon Serek, Kierownik Zespołu Komunikacji i Projektów ESG, która wzięła udział w debacie „Biznes jako generator energii społecznej”.
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
Jako InPost Green City byliśmy Partnerem Merytorycznym wydarzenia, podczas którego braliśmy udział w obradach okrągłego stołu dotyczącego elektromobilności, a także nagraliśmy serię podcastów podsumowujących projekt OEES HUB City Lab, w ramach którego dyskutowaliśmy o najważniejszych wyzwaniach dla samorządów (podcasty można znaleźć pod tym linkiem).
Wszystkim naszym Partnerom bardzo dziękujemy za zaproszenie do współpracy. Czekamy na kolejne wydarzenia i inicjatywy w 2024 roku!
Zaproś swoje miasto do grona partnerów programu InPost Green City! Rozpocznijmy razem zieloną transformację!

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Porozmawiajmy o nowoczesnych inicjatywach ekologicznych, które możemy wdrożyć w Twoim mieście.
greencity@inpost.pl