Kierunek bioróżnorodność! Znamy zwycięzców programu ZA-SIEW!

18 Styczeń 2024

Ile jest sów w Warszawie? Jaki jest skład gatunkowy chiropterofauny w jednym ze stołecznych parków? Jak poprawić warunki siedliskowe trzmieli i motyli w Dolinie Szwajcarskiej? Tego właśnie dowiemy się dzięki zespołom studenckim, które zwyciężyły w 1. edycji Zielonej Akademii – Studenckich Inicjatyw Ekologicznej Warszawy (ZA-SIEW).

Program jest skierowany do wszystkich studentek i studentów warszawskich uczelni, którzy zainteresowani są badaniem stołecznej fauny i flory, lub myślą o rozwiązaniach związanych z ekologią. Zwycięskie zespoły będą mogły zrealizować, dzięki wsparciu finansowemu Programu InPost Green City, zgłoszone przez siebie projekty w obszarze zielono-błękitnej infrastruktury, edukacji ekologicznej czy bioróżnorodności. Nad prawidłowością działań czuwać będą zarówno ich opiekunowie naukowi, jak i eksperci warszawskiego Zarządu Zieleni.

15 stycznia br. podczas posiedzenia komisji konkursowej, złożonej z przedstawicieli Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz Programu InPost Green City, spośród 16 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 3 najlepsze projekty. Członkowie komisji zgodnie podkreślili, że wszystkie zgłoszone projekty spełniały założenia merytoryczne i wybór najlepszych projektów nie należał do najprostszych. Zespoły zgłaszające wykazały się zrozumieniem tematyki konkursowej oraz różnorodnością w podejściu do zaproponowanych obszarów badawczych.

Nagrodzone równorzędnymi nagrodami zespoły zrealizują poniższe inicjatywy:

„Zróżnicowanie gatunkowe i liczebność sów w Warszawie”

Celem projektu jest przeprowadzenie badań dotyczących różnorodności gatunkowej oraz liczebności sów przy użyciu metody stymulacji głosowej na obszarach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Otrzymane wyniki zostaną udostępnione jako materiał dydaktyczno-informacyjny. Efektem prac będzie także waloryzacja poszczególnych obszarów - ocena ich znaczenia dla sów i ewentualne zaproponowanie działań ochronnych.

„Mali mieszkańcy pod wielką presją: badania różnorodności biologicznej trzmieli i motyli miasta na przykładzie Parku Dolina Szwajcarska w Warszawie.”

Głównym celem projektu jest ocena aktualnego stanu populacji trzmieli i motyli, będąca podstawą do opracowania koncepcji zagospodarowania Parku Dolina Szwajcarska w Warszawie. Prace te pozwolą na określenie kierunków działań prowadzących do poprawy warunków siedliskowych wybranych grup taksonomicznych, a także zwiększą różnorodność biologiczną na wybranym terenie. Projekt ma na celu poprawę estetyki i podkreślenie historii tego miejsca. Pomysłodawcy zaplanowali również działania edukacyjne.

„Nocne życie Warszawy – chiropterofauna Parku Kazimierzowskiego”

W ramach projektu przeprowadzone zostaną rozeznania terenowe, nocne inwentaryzacje oraz odłowy nietoperzy. Działania będą miały na celu ustalenie składu gatunkowego nietoperzy w Parku Kazimierzowskim oraz znalezienie kolonii rozrodczych i potencjalnych kryjówek dziennych. Efektem będzie szczegółowe opracowanie dotyczące chiropterofauny wybranych terenów zieleni.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym zespołom i dziękujemy wszystkim za udział w inicjatywie!

„Zielona Akademia – Studenckie Inicjatywy Ekologicznej Warszawy” to kolejna wspólna inicjatywa zrealizowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Program InPost Green City. Jesteśmy jest największym partnerem Zielonego Funduszu, dzięki czemu mieszkańcy stolicy mogą się cieszyć
m.in. nowym parkiem kieszonkowym na Mokotowie, gdzie na 300 m2 poza rewitalizacją zieleni, posadzeniem 4 ozdobnych jabłoni, niemal 300 krzewów oraz bylin, traw ozdobnych i roślin cebulowych zamontowane zostały elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, rzeźby). Na terenie trzech dzielnic dokonano nowych nasadzeń na terenie ponad 800 m2. Współpraca z miastem to także zakup dwóch kwiatomatów oraz cykl bezpłatnych warsztatów ogrodniczych dla mieszkańców, a podczas tegorocznej edycji Święta Wisły na Płycie Desantu mieszkańcy mogli odwiedzić EduStrefę InPost Green City i wziąć udział w zorganizowanych zajęciach edukacyjnych.

O kolejnych wspólnych inicjatywach w 2024 roku będziemy informować na bieżąco!

 

Reprezentujesz miasto?
Zgłoś je do programu InPost Green City!

Wspólnie możemy zadbać o rozwój inteligentnych, zrównoważonych miast i wzrost świadomości ekologicznej ich mieszkańców.

Zgoda

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: dane_osobowe@inpost.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-552), przy ul. Wielickiej 28. Twoje dane będą przetwarzane w celu umożliwienia rejestracji, korzystania i obsługi konta w aplikacji mobilnej oraz w celach analitycznych i statystycznych. W razie wyrażenia stosownej zgody, Twoje dane będą przetwarzane również w celu wyświetlania powiadomień z aplikacji o treści marketingowej, kierowania treści marketingowych na podane przez Ciebie dane kontaktowe, w tym treści dopasowanych do Twoich preferencji w oparciu o profilowanie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.

Zaproś swoje miasto do grona partnerów programu InPost Green City! Rozpocznijmy razem zieloną transformację!
InPost Green City

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Porozmawiajmy o nowoczesnych inicjatywach ekologicznych, które możemy wdrożyć w Twoim mieście.

Marta Zalewska
Menedżer ds. Relacji Partnerskich / Dyrektor Programu InPost Green City
tel. +48 505 511 080
email: mazalewska@inpost.pl