Kampania Podaj dalej - jak dbać o powietrze?

11 luty 2025

Czyste powietrze to podstawa zdrowego życia. Niestety, jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), poziom zanieczyszczeń powietrza w wielu miastach Polski regularnie przekracza normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). A według Legaartis.pl, w 2023 roku aż 33 miliony Polaków mieszkało w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza przekraczał te normy.

Smog a zdrowie

Często nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństw wywołanych przez smog, bo bagatelizujemy zagrożenia, których (prawie) nie widać. Tymczasem – jak podaje Medme.pl - rocznie w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera blisko 50 tysięcy osób. Do skutków smogu należą rozwój lub zaostrzenie takich chorób, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), niewydolność serca oraz rak płuc. Wśród konsekwencji wymienić należy również udary i zawały. Szkodliwy wpływ smogu na zdrowie człowieka związany jest głównie z zawartością pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ich wartości w zdrowym powietrzu powinny być następujące:

  • PM2.5 (cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra): średnioroczna wartość nie powinna przekraczać 5 µg/m³, a średniodobowa wartość nie powinna przekraczać 15 µg/m³.
  • PM10 (cząstki o średnicy do 10 mikrometrów): średnioroczna wartość nie powinna przekraczać 15 µg/m³, a średniodobowa wartość nie powinna przekraczać 45 µg/m³.

W Polsce średnie dopuszczalne roczne stężenia pyłów zawieszonych są wyższe niż te zalecane przez WHO. Średnie wartości dla naszego kraju wynoszą:

  • PM2.5: średnioroczna wartość nie powinna przekraczać 20 µg/m³.
  • PM10: średnioroczna wartość nie powinna przekraczać 40 µg/m³.

GUS podaje, że w 2020 roku średnie roczne stężenie PM2.5 wynosiło 19 µg/m³. W niektórych miastach, takich jak Kraków czy Katowice, wartości te były jeszcze wyższe, często przekraczając 25 µg/m³. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2021 roku średnie roczne stężenie PM2.5 w Warszawie również wynosiło około 25 µg/m³. Zaś średnie roczne stężenie PM10 wynosiło około 30 µg/m³. W okresie zimowym, zwłaszcza w miastach takich jak Warszawa czy Wrocław, wartości te często przekraczały 50 µg/m³. Te wartości pokazują, że jakość powietrza w Polsce często przekracza zarówno krajowe, jak i międzynarodowe normy.

Jak każdy z nas może dbać o czyste powietrze?

Nie tylko duże firmy i instytucje mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Każdy z nas może podjąć działania, które pomogą w walce ze smogiem. Oto kilka praktycznych porad:

  1. Ogranicz używanie samochodu: korzystaj z transportu publicznego, roweru lub chodź pieszo. Jeśli musisz użyć samochodu, rozważ carpooling.
  2. Ogrzewaj dom ekologicznie: unikaj spalania węgla i drewna. Zainwestuj w ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe.
  3. Oszczędzaj energię: wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz i korzystaj z energooszczędnych żarówek.
  4. Sadź rośliny: rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, co pomaga w oczyszczaniu powietrza.
  5. Monitoruj jakość powietrza: modernizuj ogrzewanie domu: unikaj spalania węgla. Zainwestuj w bardziej ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe.

Więcej porad, jak dbać o jakość powietrza na co dzień znajdziesz w najnowszym reels’ie od Sylwii Macher.



 

Czujniki jakości powietrza

Już dziś każdy z nas może skorzystać z czujników jakości powietrza umieszczonych przez InPost na maszynach Paczkomat®. Jest ich już ponad 3500. Co 15 minut dostarczają pomiar pyłów, temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz niektórych gazów. Dane te możesz także sprawdzić w aplikacji InPost. Dzięki temu, jeszcze przed wyjściem z domu, możesz dowiedzieć się, jaka jest jakość powietrza w okolicy konkretnej maszyny Paczkomat® i odpowiednio się przygotować.

 

Dbając o czyste powietrze, dbamy o nasze zdrowie i przyszłość. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, podejmując proste, codzienne działania. Razem możemy stworzyć zdrowsze i bardziej przyjazne środowisko dla nas wszystkich, dlatego pamiętaj - podaj dalej wartościowe porady i zarażaj nimi biskich!

Zaproś swoje miasto do grona partnerów programu InPost Green City! Rozpocznijmy razem zieloną transformację!
InPost Green City

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Porozmawiajmy o nowoczesnych inicjatywach ekologicznych, które możemy wdrożyć w Twoim mieście.
greencity@inpost.pl