Jesteśmy częścią zielonych zmian w Lublinie! Ogrody deszczowe zrealizowane
20 Listopad 2023
Dzięki owocnej współpracy z Urząd Miasta Lublin zrealizowaliśmy kolejną ekologiczną inicjatywę w ramach Programu InPost Green City - ogrody deszczowe, które będą służyć mieszkańcom naszego miasta partnerskiego.
Ogrody deszczowe nie tylko upiększają przestrzeń miejską, ale przede wszystkim stanowią ważny element zielonych zmian w miastach. Dzięki nim:
- zmniejsza się ilość wód opadowych spływających do kanalizacji,
- poprawia się jakość powietrza,
- zwiększa się bioróżnorodność w mieście.
– Bardzo cieszę się, że wraz z Miastem Lublin realizujemy tak ważną inicjatywę jaką są ogrody deszczowe. Po raz kolejny pokazujemy, jak Program InPost Green City odpowiada na potrzeby mieszkańców, których głosem są miasta współpracujące z nami w programie. Nasze różnorodne działania zmieniają polskie miasta na lepsze – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.
W ramach otwarcia inwestycji przy ul. Obrońców Pokoju przedstawiciele Programu: Dagny Czajkowska oraz Ariel Wojciechowski spotkali się z władzami miasta: Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak - Zastępczynią Prezydenta Miasta, Arturem Szymczykiem - Zastępcą Prezydenta Miasta, Blanką Rdest-Dudak - Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i jego pracownikami, przedstawicielami Arbre Architektura Krajobrazu - wykonawcą inwestycji, przedstawicielami lokalnych mediów oraz kadrą i uczniami V Liceum Ogólnokształcącego, by porozmawiać o roli ogrodów deszczowych w przestrzeni miejskiej.
– Ogród deszczowy przy ul. Obrońców Pokoju, po zielonych rabatach deszczowych w rejonie ul. Ochotniczej i w Parku Jana Pawła II, to kolejne takie rozwiązanie. Ich zastosowanie na terenach miejskich to większa świadomość mieszkańców i mieszkanek na temat wprowadzania tego rodzaju działań na większą skalę oraz inspiracja do budowy ogrodów deszczowych również na prywatnych posesjach. Za wsparcie w tym zakresie dziękuję naszym partnerom: firmie InPost realizującej ekologiczny Programu InPost Green City, a także specjalistom z Arbre Architektura Krajobrazu – powiedział Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta.
Najnowsza inwestycja to łącznie pięć rabat w pasie przyulicznym, której powierzchnia wynosi 55,2 m2, zaś zlewni 620 m2. Do nasadzeń wybrano ponad 170 sztuk rodzimej roślinności, tolerującej czasowe zalewanie i osuszanie oraz odpornej na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Ważnym elementem tego dnia były warsztaty w V LO, po których uczennice i uczniowie mogli przyłączyć się do powstania ogrodu, sadząc rośliny w ostatnim etapie inicjatywy.
– W roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży 2023 w tworzenie ekologicznych miejsc włączyli się także młodzi ludzie z V Liceum Ogólnokształcącego. To kolejne z działań, przez które każdy z nas może mieć wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Dziękuję wszystkim, młodzieży oraz nauczycielom za udział i wsparcie tego projektu – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta.
Koncepcja zagospodarowania ogrodów deszczowych, w tym przy ul. Obrońców Pokoju, powstała w ramach Zielonego Budżetu, będącego inicjatywą miasta, która ma na celu popularyzować wśród mieszkańców Lublina temat zieleni miejskiej i gospodarowania wodą w kontekście zmian klimatu.
Materiały i zdjęcia: Arbre Architektura Krajobrazu, Dagny Czajkowska, Ariel Wojciechowski
Zaproś swoje miasto do grona partnerów programu InPost Green City! Rozpocznijmy razem zieloną transformację!

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Porozmawiajmy o nowoczesnych inicjatywach ekologicznych, które możemy wdrożyć w Twoim mieście.
greencity@inpost.pl