Droga do Green City 2024 na finiszu!
26 Listopad 2024
22 września w Krakowie zakończyła się tegoroczna trasa EduStrefy “Droga do Green City InPost”. Na naszej mapie znalazło się 6 miast należących do programu partnerskiego InPost Green City: Lublin, Kielce, Zduńska Wola, Kołobrzeg, Warszawa i Kraków. Tegorocznym motywem przewodnim była zieleń w mieście i bioróżnorodność. Z EduStrefą włączyliśmy się w lokalne wydarzenia o charakterze ekologicznym:
- 18 maja - 3. Festiwal Przyrody w Lublinie
- 3 czerwca – VIII Kieleckie Dni Energii z Przyrodą
- 11 sierpnia - Rodzinny Piknik Ekologiczny “Najbardziej EKO jest lokalnie” w Zduńskiej Woli
- 25 sierpnia – IV Eko Festiwal “Między mostami” w Kołobrzegu
- 14 września - Piknik finałowy 41. Konkursu “Warszawa w kwiatach”
- 22 września - 8. Wielka Lekcja Ekologii przed TAURON Areną Kraków.
W każdej z lokalizacji EduStrefy zachęcały uczestników do zmiany codziennych nawyków, rozwijania wiedzy ekologicznej i angażowania się w działania na rzecz środowiska. Każdy z przystanków Drogi do Green City to liczne zabawy i łamigłówki w strefie interaktywnej, wspólna praca i nauka w strefie warsztatowej, a także spotkania z ciekawymi gośćmi i ekoedukatorami. Nasze strefy odwiedzili:
- Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu,
- Andrzej Kruszewicz,
- Bożena i Jan Walencikowie
- Marcin Kostrzyński
- Piotr Socha - autor książek “Drzewa” i “Pszczoły”
- Przedstawiciele stowarzyszenia Zielona Wola
- Mikołaj Golachowski, doktor nauk przyrodniczych, autor książek dla dzieci “Gęby, dzioby i nochale” oraz “Pupy, ogonki i kuperki”,
- Daniel Petryczkiewicz z prelekcją pt. “Przyroda i obywatele”
- Barbara Górecka “Bat Mom” - opiekunka nietoperzy, wraz z kilkorgiem jej podopiecznych
- Katarzyna Kosecka, Katarzyna Lesner i Monika Wanda Władzińska z opowieścią o wilkach
- Sylwia Majcher, autorka książek edukacyjnych w duchu zero waste & food waste
- Maja Popielarska, dziennikarka telewizyjna znana z programu "Maja w Ogrodzie", autorka książek ogrodniczych "Moje ogrody" i "Ogród w pudełku".
Spotkania autorskie były połączone z podpisywaniem książek przez autorów lub tematycznymi warsztatami, co cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczestników.
W EduStrefach wzięło udział w sumie ponad 7,5 tys. gości: rodzin, dzieci, osób starszych. Uczestnicy stanowili bardzo różnorodną grupę, a EduStrefy były przygotowane tak, by tworzyć jak najbardziej inkluzywną i dostępną przestrzeń. Dlatego z gier i zabaw korzystali między innymi goście niedosłyszący i niedowidzący, dzieci, osoby starsze oraz obcojęzyczne. Strefy zostały zaprojektowane tak, by nie generować niepotrzebnego hałasu, pobudzać zmysły słuchu, węchu, wzroku, dotyku.
Goście EduStref otrzymywali na pamiątkę upominki, takie jak ołówki z nasionami, zioła, jabłka oraz nasiona łąk kwietnych.
W bezpośrednich rozmowach uczestnicy docenili nie tylko mnogość atrakcji, lecz także ich wartość edukacyjną dla dorosłych i dzieci.
Za nami wiele słów uznania ze strony zewnętrznych podmiotów, ale też wzruszeń i podziękowań uczestników wydarzeń w miastach.
Wartością dodaną okazał się fakt, że nasze założenia dotyczące dostępności EduStref stały się motywacją dla przedstawicieli miast do zwiększenia dostępność swoich wydarzeń. Na przykład Zarząd Zieleni w Warszawie zdecydował się na tłumaczenie migowe gali wręczenia nagród w ramach finału 41. Festiwalu Warszawa w Kwiatach
Najważniejsza lekcja: za dostępnością nie kryją się skomplikowane czy drogie rozwiązania, a otwartość. Takie projekty wymagają wyjścia poza dotychczas znane schematy, uważności i wrażliwości na potrzeby odbiorców. I taka była tegoroczna trasa EduStref.
Do zobaczenia na Drodze do Green City 2025!
Zaproś swoje miasto do grona partnerów programu InPost Green City! Rozpocznijmy razem zieloną transformację!

Kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Porozmawiajmy o nowoczesnych inicjatywach ekologicznych, które możemy wdrożyć w Twoim mieście.
greencity@inpost.pl